Pages Navigation Menu

the School of choice for North Durban

Northwood Inter-house Athletics 2016

RESULTS

Age Group Event First Place Second Place Third Place Distance/ Height/ Time
U/14 100m Sali Mlenzana Oratile Mogale Kyle Niemann 12:43
U/15 Lina Majola Sayuran Perumal Ntokozo Makhaza 11:85
U/16 Zinzan George Qiniso Khathi Quinton Sibisi 11:69
U/17 Scott Gibson Mvelo Mhlengi Thomas King 11:78
Open Sifiso Gininda Damien McCullum Joshua Cowell 11:33
U/14 200m Aiden Long Munashe Maisera Sanele Dlamini 26:53
U/15 Willa Chininga Ntokozo Makhaza Denym Rhodes 25:78
U/16 Tapuwandashe Nyangani Quinton Sibisi Khaya Mazibuko 26:82
U/17 Daniel Zvidzai Thomas King Jaryd Kritzinger 25:75
Open Luyanda Mngadi Luan Costa Verela Josh Cowell 25:44
U/14 400m Onyii John-Osunkwo Salizwa Mlenzama Christian Swartz
U/15 Denym Rhodes Rohaan McLean Mongezi Mngomezulu 59:15
U/16 Andrew Chen Ntando Gwala Matthew Kershaw 1:01:13
U/17 Thomas King Matthew Talbot Sbu Khumalo 59:53
Open Sifiso Gininda Luan Costa Varella Qhawe Mbulawa 55:75
U/14 800m Munashe Maisera Douglas Baldwin Andre Samujh 2:30:03
U/15 Musa Moyo Njabulo Shabangu Braiden Magurno 2:25:84
U/16 Nipho Ndlela Cameron Souchon Ethan Biggar 2:35:47
U/17 Alex Leven Mvelo Mhlengi Andile Mogakane 2:22:59
Open Naseem Domingo Scott Bowman Matthew Rossiter 2:22:19
U/14 1 500m Panashe Maisera/

Mnoqobi Shoba

Jordan Maehler 5:30:32
U/15 Nyasha Jani Musa Moyo Jeremy Martins 4:59:69
U/16 Andile Mogakane Dane Stander Ethan Biggar 5:17:82
U/17 Alex Leven Stratten Kennedy Cole Wallace 4:55:91
Open Naseem Domingo Ben Carnie Cayde Muldoon 4:55:91
U/14 3000m Mnqobi Shoba Mawande Radebe Jordan Maehler 12:01,34
U/15 Sim Mazwi JP du Preez Josh Gultig 11:18,87
U/16 Ethan Biggar Connor Leven Samkelo Gasa 12:07,5
U/17 Alex Leven Jaryd Kritzinger Seanago Malatsi 11:09,0
Open Naseem Domingo Ben Carnie Jared Visser 10:49,72
U/14 L/Jump Sanele Dlamini Henri van Heerden Corbin Getkate 5,33m
U/15 Jeremy Martins Soloman Banda Tristan Hancock 5,21m
U/16 Qiniso Khathi Cameron Souchon Cameron Miller 5,36m
U/17 Scott Sopotela Duncan Cunningham Cole Wallace 5,53m
Open Luyanda Mngadi Sifiso Gininda Scott Bowman 6,09m
U/14 *H/Jump Munashe Maisera Oratile John-Osunkwo Douglas Baldwin 1,55m
U/15 Rohaan McLean Samkelo Ndlovu Njabulo Shabangu 1,63m
U/16 Cameron Souchon Khaya Mazibuko Andrew Sutton 1,65m
U/17 Siyanda Mkhize Jaryd Kritzinger Sinqobile Nzuza 1,88m
Open Sabelo Shangase Qhawe Mbulawa Wanda Phili 1,65m
U/15 T/Jump Soloman Banda Jeremy Martins Ngcebo Langa 9,75m
U/16 Cameron Souchon Nicholas Deeb Zinzan George 10,30m
U/17 Duncan Cunningham Mark Fouche Calvin Knight 9,88m
Open Luyanda Mngadi Luan Costa Verela Cole Pretorius 12,69m
Age

Group

Event First Place Second Place Third Place Distance/ Height/ Time
U/14 Shot Put Aaqpele Mkosana Muzi Madela Christian Williamson 11,05m
U/15 Chulumanco Mfakadolo Jordan Renney Gregory Peterson 12,95m
U/16 Burkie Hamman Tatenda Rwenyu Zinzan George 11,75m
U/17 Brandon van Wyk Kaelin Naidoo Mark Fouche 10,58m
Open Thomas Affleck Damian McCullum Aidan Harmse 11,62m
U/14 Javelin Ryan Francis Henri Van Heerden Christian Williamson 30,96m
U/15 JP Du Preez Sasko Ndlovu Jeremy Martins 38,27m
U/16 Luke Bricknell Connor Leven Cemeron Ciaglia
U/17 Ross Venning-Pridham Hugo Scholler Mark Fouche 43,92m
Open Anthony Payne Thomas Affleck Troy Kircher 39,89m
U/14 Discus Zack Van Staden Darshan Deonarain Christian Swartz 34,05m
U/15 Daniel Van Huizen Ali Hamid Gregory Peterson 32,82m
U/16 Burkie Hamman Mink Scharink Tyren Kroos 30,94m
U/17 Brandon Van Wyk Duncan Cunningham Mark Fouche 34,46m
Open James Meadows Kyle Jooste Troy Kircher 38,05m
U/14 4 x 100m

Relay

Crusaders Bishops Kings 52,96s
U/15 Crusaders Kings Bishops 48,97s
U/16 Crusaders Knights Bishops 47,2s
U/17 Crusaders Knights Bishops 50,34s
Open Crusaders Bishops Kings 47,5s
*New Record

*equaled record

 

TROPHY WINNERS

 

EVENT TROPHY RECIPIENT
3000m Open G. Latouf Naseem Domingo
Triple Jump Open Bricknell Luyanda Mngadi
Shotput Open J.A. Smith Thomas Affleck
Discus Open Jimmy McIntosh James Meadows
Long Jump Open D.E.V. Shaw Luyanda Mngadi
High Jump Open Northwood Trophy Sabelo Shangase
Javelin Open C. Young Anthony Payne
1500m Open A. Tedder Naseem Domingo
100m Open C.J. Fenton Sifiso Gininda
100m U16 G.Linderman Zinzan George
400m Open P.J. Fourie Sifiso Gininda
200m Open H.H. Sulin Luyanda Mngadi
800m U14 V. Jacklin Panashe Maisera
800m U16 J. Hofmeyer Nipho Ndlela
800m Open J. Evans Naseem Domingo
4 x 100m U14 P. Hardaker Crusaders
4 x 100m U15 Northlands Old Boys Crusaders (new record 48,97s)
4 x 100m U16 T. Olufsen Crusaders
4 x 100m U17 Northlands Goodwill Crusaders
4 x 100m Open Norman Moore Crusaders (equalled record)
U14 Champion Beachwood High School Sanele Dlamini
U15 Champion Beachwood High School Jeremy Martins
U16 Champion Teddy Jones Memorial Cameron Souchon
U17 Champion Northwood Alex Leven
Open Champion Northwood Naseem Domingo & Luyanda Mngadi
Spirit Award Crusaders
Best Performance
Junior A.C. Hansen Jeremy Martins
Senior Pevsner Cameron Souchon

Winning House        Crusaders       767 points

2nd                               Bishops           589 pts

3rd                                Kings               488 pts

4th                                Knights            471 pts